Cyfryzacja jest wyzwaniem przyszłości

Producenci części zamiennych wnoszą istotny wkład w osiągnięcie celów redukcji emisji CO2, do których dąży Komisja Europejska w ramach "Zielonego Ładu". Potwierdzają to dane przedstawione przez Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Części Zamiennych (CLEPA) przy okazji tegorocznej konferencji Aftermarket. Jednym z gości, którzy zabrali głos podczas wirtualnej imprezy był Jesper Møberg, Business Development Director w BORG Automotive. Jego teza: Cyfryzacja w coraz większym stopniu staje się kamieniem milowym dla remanufacturers.

Gospodarka obiegowa na rynku wtórnym działa. Według badań przeprowadzonych przez CLEPA wraz z firmą konsultingową Oakdene Hollins* i przedstawionych na wirtualnej konferencji Aftermarket Conference pod koniec października, regeneracja pozwoli zaoszczędzić ponad 800 kt CO2 w 2020 roku, co odpowiada rocznej emisji dwutlenku węgla przez 120 000 obywateli UE.

Jednocześnie, regeneracja staje się coraz bardziej złożona. Jesper Møberg wyjaśnia: "To nie tyle zmniejszenie liczby komponentów w układzie napędowym związane z elektryfikacją będzie w przyszłości stanowić wyzwanie dla producentów zajmujących się regeneracją. Nawet jeśli układ napędowy będzie wymagał mniejszej liczby komponentów, zastosowane zostaną inne części, które mogą być regenerowane - takie jak elektryczne pompy płynu chłodzącego, akumulatory, grzałki PTC i falowniki. Wyzwanie polega raczej na nadążaniu za cyfryzacją."

W rzeczywistości wiele części zamiennych, które kiedyś działały czysto mechanicznie, już teraz komunikuje się z układem sterowania silnika za pomocą protokołów komunikacyjnych. Jeszcze kilka lat temu elektroniczne hamulce postojowe były zastosowaniem niszowym. Dziś są one uważane za standard. To samo dotyczy przekładni kierowniczych, sprężarek klimatyzacji, zaworów EGR i wielu innych.

Jesper Møberg wyjaśnia: "Wcześnie rozpoznaliśmy ten trend i rozwinęliśmy głębokie know-how. Dziś jesteśmy w stanie, między innymi, dekodować protokoły komunikacyjne takie jak CAN lub FlexRay - podstawowy wymóg, jeśli chcesz regenerować komponenty sterowane elektronicznie. Nieustannie pracujemy nad tym, aby również w przyszłości zapewnić nasz wkład w ochronę klimatu."

* Znajdź pełny artykuł tutaj.